Tisková zpráva ze dne 23. července 2012

Návrh na vyhlášení referenda proti stavbě OC Aréna/Corso v Plzni již podepsalo více než zákonem požadovaných 13.500 občanek a občanů města Plzně. Vše tak směřuje k tomu, aby referendum mohlo proběhnout současně s krajskými volbami, které se uskuteční v říjnu. Navrhovatelé referenda však sbírají podpisy i nadále a to až do 3. srpna. 2012. Důvodem je obava, že ne všechny podpisy budou platné, proto chtějí navrhovatelé referenda nasbírat nejméně 15.000 podpisů, aby měli dostatečnou rezervu. Podpisy chtějí předložit ke kontrole magistrátu v pondělí 6. srpna. 2012.

 

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo shromáždit potřebný počet podpisů, nutných pro vyhlášení referenda. Dnes máme již více než 13.900 podpisů a v jejich sběru budeme pokračovat ještě dva následující týdny, abychom měli dostatečnou rezervu pro případné neplatné podpisy.“ říká Martin Marek z přípravného výboru referenda.

 

Návrh na vyhlášení referenda musí ve městě velikosti Plzně podepsat nejméně 10% všech voličů, což je 13.500 občanek a občanů, kteří kromě svého podpisu musejí také správně a úplně vyplnit své údaje o bydlišti a datu narození. Zkušenosti z jiných velkých měst, jako je Brno, anebo zkušenost z roku 2004, kdy se v Plzni pokoušela vyhlásit referendum o výši jízdného organizace Děti Země, ukazují, že návrh i přes důkladnou kontrolu podepíše vždy několik procent občanek a občanů chybně nebo vícekrát.

 

„Počítáme s tím, že v některých případech občané omylem podepsali návrh dvakrát, nebo uvedli neúmyslně špatné údaje, například přechodné bydliště namísto trvalého. Nemáme však možnost ověřit si správnost údajů v registru obyvatel, proto chceme nasbírat rezervu alespoň 1.500 podpisů. Celkové číslo, ke kterému nyní směřujeme, je alespoň 15.000 podpisů.“ uvádí Martin Marek z přípravného výboru.

 

I v následujících dnech tak bude v Plzni na náměstí Republiky (tramvajová zastávka směr Slovany) a na Americké třídě stát petiční stánek referenda a dobrovolníci zde budou sbírat podpisy Plzeňanů. Martin Marek k tomu dodává: „Kromě stánků na náměstí a na Americké třídě také rozneseme do některých schránek, především na Doubravce, ještě zhruba zbývajících 1200 „miniarchů“ pro 5 podpisů, které nám mhou lidé posílat zpět poštou, nebo zanést na sběrové místo. Víme také, že řada občanů má doma ještě podpisové archy, proto je prosíme, aby nám je nyní vrátili buď přímo na některý ze stánků, anebo do obchodu Seraf v Rooseveltově ulici.  

 

I v následujících dvou týdnech lze stále podepisovat návrh referenda každý den v obchodě a kavárně Seraf v Rooseveltově ulici 15. Archy lze i vytisknout z webových stránek http://referendum.plzenane.cz/ a zaslat vyplněné na udanou adresu nebo odnést opět do Serafu.

Celkový počet podpisů oznámí navrhovatelé referenda na tiskové konferenci dne 6.8.2012.

 

Kontakty:

Martin Marek, zmocněnec přípravného výboru referenda, 775 055 665

Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda, 732 973 178

 

Doplňující informace:

Aktuální informace o referendu jsou k nalezení na webových stránkách k referendu www.referendum.plzenane.cz a na Facebooku na www.facebook.com/referendumplzen.

Přípravný výbor k návrhu na vyhlášení místního referenda tvoří: Martin Marek, Petr Vaněk, Filip Kastl, Martin Potůček, Vladimíra Nová, Martin Hyťha, Štěpánka Balcarová a Miroslav Klas.

Návrh na vypsání místního referenda již od počátku podporují tato občanská sdružení: Plzeňané, KULTURA(K) VÍTĚZÍ, Děti Země, Roudná za důstojný život.

Comments are closed.


Podporují nás

KULTURA(K) VÍTĚZÍ
.


.


.


Zapojte se